Lokalne atrakcje

Węgierska Górka może być dobrą bazą do wypadów w Beskid Śląski oraz Beskid Żywiecki, również w samej miejscowości i najbliższej okolicy znajdzie się wiele niecodziennych atrakcji, które warto poznać będąc w tych stronach. Miejscowość zmieniła nieco swoje oblicze w 2009 roku, kiedy to stała się bardziej atrakcyjna dla mieszkańców i turystów.

 

Atrakcje w Węgierskiej Górce

 

  • Hala Sportowo-Widowiskowa w Węgierskiej Górce - nowoczesny ośrodek sportowo-rekreacyjny, w którym organizowane są różne imprezy i warsztaty
  • Bulwary nad Sołą w Węgierskiej Górce – bulwary powstały w 2009 roku, pozwalają one na romantyczne spacery wzdłuż potoków Żabniczanka, Młynówka oraz prawego brzegu rzeki Soły. Szczególnie atrakcyjny jest tutaj oświetlony most łukowy wiszący ponad Sołą, zbudowany z afrykańskiego drewna
  • Aleja Zbójników w Węgierskiej Górce – ciekawy projekt również powstały w 2009 roku jako efekt pleneru rzeźbiarskiego. Aleja kryje 6 rzeźb wysokości około 5 m przedstawiających popularne postaci z dziejów zbójnictwa Żywiecczyzny.
  • Forty obronne z II Wojny Światowej - wybudowane na terenie gminy Węgierska Górka w 1939 roku. Schrony bojowe: „WĘDROWIEC”, „WALIGÓRA”, „WĄWÓZ”, „WŁÓCZĘGA” i „WYRWIDĄB”, są przykładami polskich budowli fortecznych. Węgierska Górka zasłynęła bohaterską obroną w czasie kampanii wrześniowej 1939 r.

 

Okoliczne atrakcje i szlaki turystyczne

 

  • Pilsko - drugi pod względem wysokości, po Babiej Górze, szczyt Beskidu Żywieckiego. Najwyższe wzniesienie - 1557 m.n.p.m, znajduje się po słowackiej stronie granicy.   Żywiec - miasto położone w Kotlinie Żywieckiej. Warto zwiedzić tam zespół zamkowo-parkowy, czyli wzniesiony w XV w. Stary Zamek - siedzibę Muzeum Miejskiego, Nowy Zamek - neoklasycystyczny pałac Habsburgów z XIX w. oraz Park Zamkowy - założony przez Wielopolskich w końcu XVII w. W Żywcu zobaczyć można także ratusz, zabudowania browaru i wiele więcej.
  • Muzeum Browaru w Żywcu - gdzie można poznać historię żywieckiego piwa i zobaczyć, jakie zmiany na przestrzeni wieków zaszły w technologii jego produkcji. Zwiedzający mogą też odbyć podróż w czasie i przysiąść na moment w galicyjskiej karczmie z zeszłego stulecia. Dodatkową atrakcją są degustacje.
  • Jezioro Żywieckie - to doskonałe miejsce aby mile spędzić czas w upalne dni, przy okazji można popływać kajakiem, łódką, istnieją tutaj górskie trasy turystyczne, jest wiele restauracji. Duża frajda także dla wędkarzy z możliwością złowienia ciekawych okazów.
  • Góra Żar ( 761 m n.p.m.) - jedna z największych na świecie elektrowni szczytowo - pompowych, na której znajduje się sztuczny zbiornik wodny, mogący pomieścić 2,5 mln m³ wody, do którego tłoczy wodę z położonego o 440 m niżej jeziora. Dodatkową atrakcja na Górze Żar jest Park Linowy tzw. Małpi Gaj oraz tor saneczkowy. Jest również trasa narciarska o długości 1600 m, sztucznie naśnieżona, oświetlona z nagłośnieniem.
  • Pętla Beskidzka - zwiedzanie Koniakowa - skąd pochodzą słynne w całej Polsce wyroby z koronki, Istebnej - gdzie zobaczyć można tzw. „Kurne chaty”, Wisły wraz z Muzeum Beskidzkim, Zamkiem Prezydenta oraz skocznią narciarską, oraz Ustronia z wjazdem kolejka na Czantorie.
  • Muzeum Narciarstwa w Wiśle - bogata kolekcja sprzętu narciarskiego, w tym narty Adama Małysza, na których zdobył Mistrzostwo Polski.
  • Szlaki turystyczne, rowerowe, jazda konna.

 

Zapraszamy !